Školní les do kapsy

O klimatu můžete učit i vlastním aktivním přístupem. Vysaďte malý lesík v blízkosti školy a ukažte tak názorně žákům, jak funguje jeho ekosystém. Na projekt nebudete sami, metodickou i realizační pomoc vám poskytne vzdělávací centrum TEREZA.

Popis projektu:

Školní les do kapsy není samostatnou lekcí, kterou byste mohli vzít a přenést během jedné hodiny do výuky. Jedná se o dlouhodobý projekt, jehož základní myšlenkou je přibližovat děti přírodě a přírodu dětem ve prospěch obou, dle inspirativního konceptu „Tiny Forest“ pocházejícího z Nizozemí. 

O klimatu můžete učit vlastním aktivním přístupem. Z tohoto pohledu se Školní les do kapsy jeví jako ideální příklad adaptačního opatření na změnu klimatu, na kterém jste se podíleli společně s mladou generací a tím ji občansky aktivizujete.

Pokud se pro realizaci projektu – výsadby vlastního malého lesíka v blízkosti školy – rozhodnete, nebudete v tom rozhodně sami. Metodickou i realizační pomoc vám poskytne program Les ve škole vzdělávacího centra TEREZA.

Vzdělávací cíle:

 • Žáci rozvíjí kompetence aktivního občanství.
 • Žáci si prohloubí své znalosti o lesním ekosystému.
 • Žáci si uvědomí benefity lesa ve vztahu ke klimatu.

Pomůcky:

 • Příručka Školní les do kapsy. Proč a jak nechat vyrůst svoji zelenou učebnu.
  Zdarma  ke stažení ZDE

Postup:

 1. V případě, že vás projekt Školní les do kapsy zaujal, je nejprve potřeba promyslet, zda je vhodný a přenositelný k Vaší škole. Pokud jste škola, která má daleko do zeleně, zároveň jste nakloněni pro učení venku a máte v okolí pozemek alespoň o rozloze 200 m2, který by bylo možné přeměnit v malý les, jste vhodným adeptem pro realizaci.
 2. V dalším kroku vám doporučujeme, stáhnout si elektronickou podobu příručky Školní les do kapsy, která vás krok za krokem seznámí s postupem realizace.

  Příručka je zdarma ke stažení ZDE

 3. V případě, že váš zájem o realizaci Školního lesa do kapsy přetrvává i po přečtení příručky, se ozvěte týmu z programu Les ve škole. E-mail: lesveskole@terezanet.cz
 4. Důležitou myšlenkou celého projektu je zapojení žáků do projektu od samého začátku, proto pro vás připravujeme metodiku lekcí pro učení v mladém lese. Na metodice intenzivně pracujeme a předpokládáme její vydání v první polovině roku 2023.

Metodické poznámky:

 • Projekt Školního lesa do kapsy si vyžaduje pozornost min. 2 let, ale nabízí do budoucna prostor pro učení venku, který si škola společně s žáky zrealizuje.
 • Projekt nabízí zapojení pro mladší i starší žáky, můžete v něm libovolně kombinovat své ročníky.
Pro sledování YouTube videí je třeba povolit marketingové cookies

Autor: Jan Froněk, Vzdělávací centrum TEREZA, program Les ve škole

Přílohy:

pdf
Kompletni-lekce-Skolni-les-do-kapsy.pdf

Vyzkoušejte také

Jak uzdravit naši krajinu

Abychom zvládli klimatickou krizi, musí být naše okolní krajina zdravá a odolná. Jak toho dosáhnout? V textech se žáci seznámí s adaptačními opatřeními, […]

Více informací

Domluva s úřady

Víte, jak funguje katastr nemovitostí a co je potřeba napsat do žádosti na místní úřad? To všechno si vyzkoušíte na příkladu […]

Více informací

I drobnost se počítá

Každý z nás ovlivňuje klima, a proto ho i každý z nás může pomoci chránit. Která opatření se dělají snadno? A jak jsou vlastně efektivní? […]

Více informací

Napište nám zpětnou vazbu a přispějte ke zlepšení našich výukových materiálů

Dejte nám vědět, jak se vám podle našich podkladů učilo a jak na téma žáci reagovali. Stejně tak se rádi dozvíme, pokud jste odhalili nějakou nesrovnalost, chybu nebo máte nápad, jak lekci obměnit. Pomůžete nám materiály nejen zlepšovat, ale také zpracovávat nové. Děkujeme!

Děkujeme za spolupráci