Termín:
13. ledna 2025, 15:30-17:00
Místo konání:
online
Základní informace:
- Na setkání se dozvíte, jak učí o klimatu pedagogové různých předmětů (přírodopis, zeměpis, dějepis, biologie).
- Dozvíte se, jaká je teorie a praxe v zařazování průžezových témat do jednotlivých oborů.
- Hosty 5. setkání budou Kateřina Čiháková (ZŠ Světice a Muzeum Říčany), Matěj Vrhel (UK a NPI) a Jaroslav Najbert (Gymnázium Přírodní škola).
- Kateřina Čiháková se věnuje vzdělávání učitelů v učení venku, badatelsky orientované výuce (BOV), místně zakotveném učení a učení o klimatu. Působí jako garantka oboru Přírodopis na NPI v rámci revize Rámcových vzdělávacích programů.
- Matěj Vrhel působí jako učitel geografie a dějepisu. Je garantem vzdělávací oblasti Geografie na NPI. Jeho hlavním výzkumným zájmem je kvalita výuky zeměpisu. Podílí se také na vzdělávání budoucích učitelů, jak v ČR, tak např. i na University of Galway v Irsku.
- Jaroslav Najbert je učitelem dějepisu, společenských věd, občanské a mediální výchovy na soukromém Gymnáziu Přírodní škola. V hodinách využívá badatelské a výzkumné projekty, vymýšlí mezipředmětové hry. Je členem pracovní skupiny revize RVP pro Dějepis, jako didaktik se věnuje zkvalitňování výuky, tvorbě pomůcek, metodické podpoře učitelů a přípravě studentů učitelství. Sám je otcem čtyř dětí, kterými se nechává inspirovat – jako učitel chce k žákům přistupovat stejně jako k vlastním dětem.
- Samozřejmě bude dostatek prostoru pro vaše otázky a sdílení zkušeností i „z vašich kabinetů“, ostatně především proto se v rámci kabinetů budeme potkávat.
Instrukce k přihlášení:
- Setkání proběhne online skrze platformu Zoom.
- Není třeba mít stažený Zoom, odkaz lze otevřít i v běžném webovém prohlížeči.
- Pro přihlášení klikněte na odkaz níže, vyplňte jméno a email, obratem vám přijde na zadaný email link na setkání (případně si zkontrolujte i spamovou schránku).
- V případě technických obtíží s přihlášením pište na mail: variantycvt@gmail.com
PRO PŘIHLÁŠENÍ NA 5. SETKÁNÍ KABINETŮ KLIKEJTE ZDE.
Co budeme společně diskutovat:
- Do jakých všech oborů lze změnu klimatu zařadit a proč je vhodné vzdělávat průřezově?
- Jaké jsou vaše zkušenosti se zařazováním témat klimatického vzdělávání do různých předmětů.
- Jak využíváte potenciál mezioborovosti ve výuce a jak na to reagují žáci. Jaké k tomu využíváte nástroje.
Více informací o Kabinetech klimatického vzdělávání se dočtete ZDE.
Organizátoři: Setkání společně připravují Člověk v tísni, o. p. s. a Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov, o. p. s.