Školní les do kapsy (TEREZA)

O klimatu můžete učit i vlastním aktivním přístupem. Vysaďte malý lesík v blízkosti školy a ukažte tak názorně žákům, jak funguje jeho ekosystém. Na projekt nebudete sami, metodickou i realizační pomoc vám poskytne vzdělávací centrum TEREZA.

O programu

Školní les do kapsy není samostatnou lekcí, kterou byste mohli vzít a přenést během jedné hodiny do výuky. Jedná se o dlouhodobý projekt, jehož základní myšlenkou je přibližovat děti přírodě a přírodu dětem ve prospěch obou, dle inspirativního konceptu „Tiny Forest“ pocházejícího z Nizozemí. 

O klimatu můžete učit vlastním aktivním přístupem. Z tohoto pohledu se Školní les do kapsy jeví jako ideální příklad adaptačního opatření na změnu klimatu, na kterém jste se podíleli společně s mladou generací a tím ji občansky aktivizujete.

Pokud se pro realizaci projektu – výsadby vlastního malého lesíka v blízkosti školy – rozhodnete, nebudete v tom rozhodně sami. Metodickou i realizační pomoc vám poskytne program Les ve škole vzdělávacího centra TEREZA.

Vzdělávací cíle:

 • Žáci rozvíjí kompetence aktivního občanství.
 • Žáci si prohloubí své znalosti o lesním ekosystému.
 • Žáci si uvědomí benefity lesa ve vztahu ke klimatu.

Pomůcky:

 • Příručka Školní les do kapsy. Proč a jak nechat vyrůst svoji zelenou učebnu.
  Zdarma  ke stažení ZDE

Jak se zapojit?

 1. V případě, že vás projekt Školní les do kapsy zaujal, je nejprve potřeba promyslet, zda je vhodný a přenositelný k Vaší škole. Pokud jste škola, která má daleko do zeleně, zároveň jste nakloněni pro učení venku a máte v okolí pozemek alespoň o rozloze 200 m2, který by bylo možné přeměnit v malý les, jste vhodným adeptem pro realizaci.
 2. V dalším kroku vám doporučujeme, stáhnout si elektronickou podobu příručky Školní les do kapsy, která vás krok za krokem seznámí s postupem realizace.

  Příručka je zdarma ke stažení ZDE

 3. V případě, že váš zájem o realizaci Školního lesa do kapsy přetrvává i po přečtení příručky, se ozvěte týmu z programu Les ve škole. E-mail: lesveskole@terezanet.cz
 4. Důležitou myšlenkou celého projektu je zapojení žáků do projektu od samého začátku, proto pro vás připravujeme metodiku lekcí pro učení v mladém lese. Na metodice intenzivně pracujeme a předpokládáme její vydání v první polovině roku 2023.

  Metodické poznámky:
 • Projekt Školního lesa do kapsy si vyžaduje pozornost min. 2 let, ale nabízí do budoucna prostor pro učení venku, který si škola společně s žáky zrealizuje.
 • Projekt nabízí zapojení pro mladší i starší žáky, můžete v něm libovolně kombinovat své ročníky.
Pro sledování YouTube videí je třeba povolit marketingové cookies

Kontakt:

Přílohy:

pdf
Skolni-les-do-kapsy.pdf
Web tvoří: