Co je zpráva o životním prostředí ČR
Zpráva o životním prostředí České republiky (dále v článku jen jako „zpráva“) je každoročně zpracovávána na základě zákona č. 224/2023, o právu na informace o životním prostředí. Je tedy součástí informačních povinností, které veřejná správa vůči nám občanům má. Jedná se o komplexní dokument, který hodnotí stav a vývoj životního prostředí v ČR na základě dat dostupných pro daný rok*.
„Zpráva je důležitým zdrojem informací pro odborníky i pro veřejnost. Díky ní může jak státní správa, tak veřejnost sledovat stav a vývoj životního prostředí v České republice, a také průběžně monitorovat, jak se daří naplňovat cíle ochrany,“ představil senátorkám a senátorům Zprávu o životním prostředí 2023 v únoru letošního roku ministr životního prostředí Petr Hladík.
Zpráva za rok 2023
Zprávu každoročně již od roku 2005 vydává Ministerstvo životního prostředí. Obsahem a strukturou zpráva vychází ze strategických dokumentů. Vyhodnocuje data z celého sektoru životního prostředí a dává je do souvislosti s těmi dalšími. Poskytuje tak jedinečný a velmi komplexní pohled na kvalitu životního prostředí a nabízí velké množství informací převedených do srozumitelné formy. Hlavní oblasti, kterými se poslední zpráva zabývá jsou:
- Životní prostředí a zdraví
- Klimaticky neutrální a oběhové hospodářství
- Příroda a krajina
*Zpoždění roku hodnocení oproti roku vydání je způsobeno dostupností ověřených dat a náročností jejich zpracování. Další zprávu za rok 2024, tak můžeme čekat až začátkem roku 2026.
Klima v Česku
Asi nejzásadnějším poselstvím týkajícím se klimatu je, že emise skleníkových plynů v Česku oproti roku 1990 poklesly o 37, 1 %. Dle zpracovaných modelových scénářů tak ČR pravděpodobně splní evropský cíl poklesu emisí o 55 % do roku 2030. Sektorem, kde dekarbonizace postupuje nejpomaleji je jednoznačně doprava, ve které spotřeba energie stoupá a více než 90 % energie spotřebované v dopravě je fosilního původu. I přes zřetelný pokles emisí znečišťujících látek v důsledku modernizace technologií emise skleníkových plynů z dopravy stoupají.
Zpráva monitoruje i jiné ukazatele než jen emise CO2 a poskytuje tak další podstatné informace pro celkové hodnocení kvality životního prostředí. Její nesporná výhoda je, že čerpá z reálných měření a dat o materiálových tocích (např. celková spotřeba paliv, množství vyrobené energie atp.), tudíž jsou všechny informace ověřitelné a jasně doložitelné.
Hlavní sdělení o klimatu v ČR
- Roční průměrná teplota vzduchu na území Česka statisticky významným způsobem stoupá, rok 2023 byl nejteplejším rokem od roku 1961. Tempo růstu teploty je v ČR přibližně dvojnásobné oproti globálnímu průměru.
- Roční úhrny srážek, tedy objem vody, který spadne ve formě deště na našem území je stabilní, roste však územní a časová proměnlivost srážek.
- Klimatické sucho v roce 2023 se významně nelišilo od předchozích let. V níže položených oblastech, hlavně v Polabí, Poohří a na jižní Moravě, však celkově ubylo vláhy a vody v krajině, což souviselo zejména s vysokými teplotami a vysokým výparem.
Svébytnou část zprávy tvoří kapitola 1.6 Adaptovaná sídla, kde se lze dovědět jaké obce a jaké strategie vůči změně klimatu zaujímají. Kromě toho lze ve zprávě najít spoustu zajímavých dat o ovzduší, zdraví, energetice, dopravě a dalších sektorech spojených se širší problematikou životního prostředí.
Další podrobná data a vizualizace lze najít na serveru Envirometr.cz, kde si jednoduše zvolíte oblast, která vás zajímá. Data jsou zde prezentována v čitelných a lehce přístupných grafech. Klima zde má svou vlastní podkategorii.
Jak data a grafy zapojit do výuky?
Ať už se věnujete výuce přírodopisu, zeměpisu, matematice nebo společenským vědám, zpráva je užitečným zdrojem pro:
- Analýzu klimatických jevů – sledování meteorologický dat a trendů ve vývoji teplot, srážek či extrémních výkyvů počasí.
- Diskusi o dopadech změn klimatu – propojení reálných environmentálních dat s konkrétními problémy a řešeními.
- Podporu analytického myšlení – vizualizace pomáhají žákům a studentům lépe a snadněji interpretovat data a přemýšlet o jejich souvislostech.
Zpráva o životním prostředí je cenným zdrojem ověřených informací, které mají široké využití nejen pro odbornou i laickou veřejnost, ale nachází své uplatnění i ve školním prostředí. Je vhodná zejména při výukových aktivitách zaměřených na matematickou gramotnost a digitální kompetence, orientaci v časových řadách, grafech, mapách a rozvíjí tak schopnost porozumění a syntézy. Účel, způsob prezentace dat i jazyk zprávy se potká především s potřebami a schopnostmi žáků vyšších ročníků ZŠ a studentů středních škol.
„Klimatická změna je neopomenutelný fakt a musíme dělat vše pro to, abychom zmírnili její dopady,“ říká k závěrům zprávy ministr Petr Hladík.
Zpráva o ŽP 2023 ke stažení:
