Klimatická osvěta

Pojďte se začíst do příručky pro 1. stupeň ZŠ, která vám pomůže zařadit změnu klimatu do výuky zábavně a objevně. Budete zkoumat, experimentovat, přírodu chránit a svět objevovat, protože klimatická osvěta přes zkoumání a hraní připraví žáky do světa a přírodu chrání!

Zdroj: ZO ČSOP Veronica

Komu je publikace určená?

Klimatické vzdělávání má své místo už na 1. stupni ZŠ, protože děti vnímají změny v přírodě i zprávy o klimatu a mohou cítit obavy z budoucnosti. Je proto důležité přistupovat k tématu citlivě, srozumitelně a prakticky. Publikace nabízí aktivity pro 3. až 5. třídu, které pomocí zážitkového učení a sociálních interakcí pomáhají dětem porozumět nejen dopadům klimatické změny, ale i možnostem, jak se jí přizpůsobit a aktivně přispět k jejímu zmírnění.

Jaké tematické bloky aktivit zde naleznete?

  • I. Sluneční energie
  • II. Udržitelné stravování
  • III. Živá voda
  • IV. Přírodní zahrada
  • V. Zdravá krajina

Prolistujte si vybrané ukázky z publikace:

Co bylo cílem?

V rámci projektu Chráníme klima bez ohledu na věk jsme vytvořili příručku pro pedagogy a pedagožky působící na 1. stupni základních škol. Celou publikací se prolíná heslo:

Klimatická osvěta přes zkoumání a hraní, připraví žáky do světa a přírodu chrání

Vybraná témata odpovídají věku žáků – jsou atraktivní, srozumitelná a praktická. Vycházíme ze zkušeností s pobytovými programy pro stovky dětí ročně. Aktivity jsme rozdělili do pěti tematických bloků (Sluneční energie, Udržitelné stravování, Živá voda, Přírodní zahrada, Zdravá krajina), ale je důležité vnímat klimatické vzdělávání v širších souvislostech.

Stejně jako samotné nejezení masa či chůze pěšky nevyřeší klimatickou krizi, nestačí pracovat jen s jedním tématem. Doporučujeme proto projít všechna. Najdete zde krátké aktivity pro vyučovací hodinu i delší projektové bloky.

Pojďte se tak i vy začíst do naší příručky. Třeba vám pomůže zařadit změnu klimatu do vaší výuky zábavně a objevně!

Stáhněte si celou publikaci zde:

pdf
Prirucka_Klimaticka_osveta.pdf

Přílohy ke všem aktivitám si můžete stáhnout na odkazu přílohy k příručce.

Autoři: Jitka Datinská, Eliška Běhálková, Martina Poláchová a Michal Kysučan

Grafické zpracování: Irena Stehlíková

Jazyková korektura: Ilona Zálešáková

VydalEkologický institut Veronica v roce 2024. Podpořeno MŽP.

Vyzkoušejte také

Společně pro klima

Pro všechny, kteří učí nebo chtějí učit o klimatu, je tu nová metodická příručka. Naleznete v ní osvědčené metody, které jsou zpracované […]

Více informací

Zdroj: SEVER

Jak roste strom

Žáci se během této krátké aktivity hravou a tvůrčí formou dozvídají, jak roste strom. Seznamují se s fotosyntézou a s tím, jaké všechny podmínky […]

Více informací

Foto: Vzdělávací centrum TEREZA

Postav si svou krajinu

Jak by měla vypadat ideální česká krajina? Jaké funkce by měla splňovat? Vydejte se s žáky ven, objevte výhody meandrujícího potoka […]

Více informací

Foto: Telperion
Web tvoří: