Podcast 2050

Fandíte podcastům? Pak byste si určitě měli poslechnout, co musíme jako společnost udělat pro to, aby se nám v roce 2050 žilo alespoň tak dobře jako dnes. Pusťte ve vaší výuce průvodce klimatickou změnou a s ní spojenou transformací, která povede k moderní, čisté a zároveň prosperující ekonomice.

Proč pustit Podcast 2050 ve výuce?

Je důležité, aby se učitelstvo i žáci a žačky v otázce změny klimatu lépe orientovali. Aby věděli o řešeních, která jsou v současné době už k dispozici a můžeme je použít. Znalosti a porozumění plynoucí z kvalitních a ověřených informací jsou totiž důležitou součástí klimatického vzdělávání.

Čeho chce podcast dosáhnout?

Není dobré prohlubovat „klimatickou depresi“ a přinášet další zprávy o tom, jak je všechno špatně. Není ani dobré se na druhou stranu tvářit, že svět spasí třídění odpadu.

Podcast 2050 má za cíl komunikovat o otázkách spojených se změnou klimatu věcně a konstruktivně a opírat se přitom o data a dosavadní vědecké poznatky. Nečekejte proto úhel pohledu, který je jednoduchý a černobílý. Zatímco v některých krocích k udržitelné budoucnosti má lidstvo už dnes jasno a stačí je jen realizovat, jinde ještě nevíme.

Co v podcastu najdete?

Podcast 2050 prozkoumává cesty k takové budoucnosti, ve které nám nepoteče do bot. Podcastem provází dvojice moderátorů Petr Holík a Hana Tesák Vrtala.

Najdete zde například tato témata:

A některé díly podcastu doplňuje i video, například díl 23: Nefunkční elektrárny, nedostatek potravin nebo ztráta domova. Příklady dopadů klimatických změn:

Pro sledování YouTube videí je třeba povolit marketingové cookies

Ke každé epizodě jsou pak přidány i bonusové materiály – doplňující vysvětlení, infografiky a přepisy epizod do textové podoby. Ty můžete využít pro snadnější vyhledávání nebo z nich čerpat přímo při výuce.

A kde podcast naladit?

Poslouchat můžete ve všech podcastových aplikacích, přímo na webu  https://2050podcast.cz/, a část dílů je i na YouTube.

Přidejte si podcast na Instagramu a buďte v obraze: https://www.instagram.com/2050_podcast/

Vyzkoušejte také

Fakta o klimatu

Stáhněte si zdarma infografiky, které můžete volně použít ve výuce. Od fyzikálních základů klimatické změny, přes energetiku až po témata […]

Více informací

Průměrná teplota v ČR

Atlas klimatické změny

Chcete provést vaše žáky základní problematikou klimatické změny? V tomto atlase najdete snadno pochopitelné grafy a mapy podložené důvěryhodnými zdroji, navíc doplněné […]

Více informací

Zdroj: Fakta o klimatu

Publikace Klima se mění – a co my? radí, jak učit

První česká publikace shrnuje doporučení, jak vzdělávat o změně klimatu. Poradí, co funguje, vybaví vás potřebnými informacemi a pomůže se sestavením hodin.  […]

Více informací

Zdroj: MŽP
Web tvoří: