Mapování komunity a klimatické změny

Vytvořte společně se žáky mapu místní komunity a zaznačte do ní místa, která jsou pro ně a pro vaši komunitu důležitá, a také místa, která nějak souvisí s klimatickou změnou. Do mapy zaznamenáváte i to, jak místa v obci vnímáte vy sami a jaký k nim máte vztah, a diskutujete nad různými pohledy a potřebami.

Zdroj: Freepik.com

Vzdělávací cíle:

  • Žák identifikuje klíčová místa komunity, ve které se nachází škola.
  • Žák identifikuje místa v komunitě, která nějak souvisí s klimatickou změnou.
  • Žák zhodnotí a zdůvodní svůj vztah k různým místům v komunitě.

Pomůcky:

  • Velké archy papíru, vytištěné mapy obce, barevné pastelky a fixy, dataprojektor a počítač (na promítnutí symbolů) anebo vytištěné symboly (Příloha 1).

Postup:

Úvod

Seznamte žáky s tématem hodiny a vymezte si, jak velké komunitě se budete věnovat. Řekněte žákům, že se budete věnovat místní komunitě, ve které se nachází vaše škola, a společně ji prozkoumáte
z několika úhlů pohledu. Podíváte se na to, jaká místa jsou v komunitě důležitá, jak se na různých místech cítíte, a také na to, zda a jak některá místa souvisí s klimatickou změnou.

V menších obcích se můžete soustředit na celou obec, ve větších městech se můžete zaměřit na čtvrť, ve které vaše škola stojí.

Pocitová mapa

Vytvořte ve skupinách pocitové mapy vaší komunity. Pracovat můžete dvěma způsoby – buď můžete žáky nechat mapu nakreslit po paměti (pouze pokud máte dostatek času), anebo jim můžete předem vytisknout podkladovou mapu vaší obce, např. z webu mapy.cz.

Rozdělte žáky do skupin po 4–5 lidech a každé skupině dejte velké archy papíru (ev. s vytištěnou podkladovou mapou) a pastelky nebo fixy. Úkolem skupin je zpracovat pocitovou mapu vaší komunity a postupně do ní pomocí symbolů zakreslit různá místa. Symboly můžete žákům promítnout, aby je do mapy zakreslovali, anebo jim je můžete vytisknout z přílohy. Jen je důležité myslet na to, aby měli od každého symbolu více kopií, jelikož je mohou umisťovat na více míst na mapě.

A. Vztah k místu:

Otázka: Jak se na různých místech cítíte? Pokud se neshodnete, umístěte k jednomu místu více symbolů.

  • místo, které mám rád/a, cítím se tam dobře
  • místo, které nemám rád/a, nelíbí se mi
  • místo, kde to (vůbec) neznám
  • místo, které považuji za nebezpečné

B. Důležitá místa:

Otázka: Jaké služby a zařízení můžeme v komunitě využívat? Co svým členům poskytují?

  • místo, kde bydlím
  • škola
  • důležité rozhodovací instituce (např. radnice)
  • nákupní centra, trhy
  • nemocnice a další důležitá místa

C. Přírodní místa:

Otázka: Kde se v obci a okolí nachází přírodní místa, vhodná k odpočinku anebo zemědělsky využívaná?

  • zeleň, parky, les
  • voda, vodní plochy
  • zemědělská plocha, (komunitní) zahrady

D. Klimatická změna:

Otázka: Která místa souvisí s klimatickou změnou? Kde se produkuje hodně emisí skleníkových plynů? Kde už jsou nějaká klimatická opatření? Kde pozorujeme dopady klimatické změny?

  • spalování fosilních paliv, produkce emisí (doprava, energetika, průmysl, skládky)
  • dopady a projevy klimatické změny v obci a okolí
  • opatření na ochranu klimatu (adaptace, mitigace)
  • obnovitelné zdroje energie

Řekněte žákům, že není nutné do mapy umístit všechny symboly, je možné, že některá místa v obci nemáte. Zároveň mohou žáci do mapy přidat i vlastní ikony k dalším typům míst, která by do mapy rádi zanesli a souvisí se zadáním. Mapa je společné dílo skupiny, žáci by při jejím vytváření měli diskutovat a sdílet své pohledy na jednotlivá místa. Pokud žáci bydlí v jiných městech, než je škola, může mapování komunity sloužit pro lepší představu o tom, jak geografická komunita v okolí školy vypadá, jak se k ní žáci vztahují, i když zde nebydlí, atp.

Mapa komunity

Vytvořte s celou třídou společnou mapu vaší komunity. Rozprostřete po třídě jednotlivé mapy a nechte žáky vybrat jednu, se kterou budete dál pracovat a stane se vaší společnou mapou. Skupina, která vybranou mapu vytvářela, nejprve prezentuje svou práci, následně ostatní žáci doplní a dokreslí do mapy své pohledy. Zakreslovat mohou všichni anebo původní tvůrci této mapy.

Reflexe

Na závěr položte žákům některé z následujících otázek:

  • Co dělá místa, která vnímáme pozitivně, příjemnými?
  • Co dělá místa, která vnímáme negativně, nepříjemnými?
  • Proč lidé vnímají stejné místo různě? Co je v jejich vnímání ovlivňuje?
  • Která místa v komunitě byste chtěli lépe poznat, prozkoumat?
  • Co jsme se díky této aktivitě dozvěděli o klimatické změně v naší komunitě?

Informace, které jste zanesli do této pocitové mapy, vychází jen ze znalostí a zkušeností žáků. Je to první krok, ve kterém jste si zmapovali, co o místě víte a jak na vás působí.

Autor: Člověk v tísni, o. p. s.

Přílohy:

Lekce_Mapovani-komunity-a-klimaticke-zmeny.pdf
Priloha_1_Mapovani-komunity-a-klimaticke-zmeny.pdf

Soubory z lekce ke stažení

Vyzkoušejte také

Mapa klimatických souvislostí

Lekce rozvíjí systémové myšlení. Žáci nejprve na příkladu kola zjišťují, co je to systém. Následně znalosti o systému využívají při hledání […]

Více informací

Zdroj: Freepik.com

Proč bychom měli jednat

Prozkoumejte prostřednictvím metody Filozofie pro děti otázku, zda můžeme jako jednotlivci ovlivnit řešení klimatické změny a zamyslete se nad důležitostí různých […]

Více informací

Foto: Karolína Poláčková

Mitigace a adaptace ve vašem městě

Stává se život ve vašem městě v letních měsících nesnesitelný? Máte pocit, že všude je jen rozpálená dlažba a množství aut, že […]

Více informací

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stromovka_rybn%C3%ADk_Slune%C4%8Dnice.jpg
Zdroj: Wikipedia (CC-BY-SA-4.0)
Náš facebook Naše skupina schedule-calendarKalendář akcí
Web tvoří: