Země se nikdy nechovala stejně

Prohlédněte si s žáky, jak se klima měnilo v průběhu dějin – a proč je dnešní změna jiná. V krátké, interaktivní lekci žáci porovnají historická období klimatického kolísání, pracují s grafy a videem, a zamýšlejí se nad tím, jak změnu klimatu prožívají lidé v různých částech světa.

Zdroj: Designed by Freepik

Vzdělávací cíle:

  • Žák porovná vývoj klimatu v minulosti se současnou změnou a vysvětlí, v čem je dnešní situace výjimečná.

Pomůcky:

Postup:

Motivace (5 minut):

Téma k diskuzi:

  • „Klima se měnilo i v minulosti.“

Učitel představí žákům téma hodiny, uvede jej otázkami a následně krátce s žáky diskutuje:

  • Myslíte si, že se klima v minulosti měnilo?
  • Pokud ano, je v něčem současná změna klimatu jiná?

Práce s grafy (15 minut):

Co budou žáci zkoumat:

  • Změny klimatu v minulosti a jejich rozdíl oproti současné změně klimatu.

Učitel rozdá pracovní listy, kartičky s vybranými etapami klimatického kolísání a vytištěné papíry s grafy.

  1. Žáci si přečtou pracovní list, ve kterém najdou úryvky textu pojednávající o jednotlivých etapách klimatického kolísaní.
  2. Těmto úryvkům chybí označení, o které období se jedná. Úkolem žáků je přiřadit název období z kartiček k úryvku a následně na základě práce s grafem zakreslit toho období do grafu, případně přiložit kartičku.
  3. Učitel nechá žáky zdůvodnit svá rozhodnutí, dodá širší kontext a zkontroluje správnost výsledků.
  4. Následně na základě práce s grafy nechá žáky vyvodit, jaké jsou hlavní rozdíly současné změny klimatu od předchozích změn v minulosti.

Současná změna klimatu a jak ji vidí obyčejní lidé (20 minut):

Učitel připraví video s názvem Děkujeme za déšť pocházející z webu JSNŠ, a krátce představí, o čem pojednává.

Pro sledování YouTube videí je třeba povolit marketingové cookies

Pro úkol není zapotřebí celé video ale pouze konkrétní úryvky (03:10-7:50, 24:30-27:15, 34:05-39:50).

Učitel upozorní žáky na připravené otázky v pracovním listu, které se k videu váží. Video následně spustí.

  • Žáci zhlédnou video a odpoví na otázky.
  • Následně žáci sdílí své odpovědi a diskutují s učitelem.
  • Ten se pokusí rozvést diskusi nad tím, jestli lze z pozice obyčejného člověka přesvědčit veřejné mínění o vybraném stanovisku, konkrétně o naléhavosti změny klimatu.
  • Taktéž se pokusí rozvést diskusi ohledně rozdílů ve vnímání změny klimatu lidmi v České republice a lidmi v jiných regionech.

Reflexe (5 minut):

Co budeme s žáky reflektovat:

  • Odlišnost současné změny klimatu.

Žáci odpovídají a krátce diskutují nad následující otázkou:

  • Jak byste popsali člověku na ulici, v čem se současná změna klimatu liší od těch předchozích?

Výukové cíle hodiny, další očekávané výstupy, návaznost na RVP, zdroje a další doplňující informace naleznete v příloze kompletní lekce.

Autor: Mgr. Petr Měrka

Tato výuková lekce vznikla jako součást diplomové práce Změna klimatu v geografickém vzdělávání na gymnáziích.

Přílohy:

pdf
LEKCE_Zeme_se_nikdy_nechovala_stejne.pdf
pdf
Priloha_1_Pracovni_list-2.pdf
pdf
Priloha_2_Pracovni_list_reseni-2.pdf
pdf
Priloha_3_Karticky.pdf
pdf
Priloha_4_Grafy.pdf

Soubory z lekce ke stažení

Vyzkoušejte také

Co se to děje se světem?

Vyzkoušejte lekci, která pomocí čtivého textu a jednoduchých otázek otevírá klimatickou změnu jako složitě provázaný problém. Žáci zjišťují, jak se klimatická […]

Více informací

Foto: Karolína Poláčková

Proč je černé tričko horší než bílé?

Seznamte se s lekcí, ve které si žáci pomocí jednoduchého pokusu ověří, jak barva povrchu ovlivňuje jeho teplotu. Dozvědí se, co […]

Více informací

Zdroj: Freepik.com

Jak můžu pomoct?

Objevte, jak mohou jednotlivá opatření pomoci zmírnit dopady klimatické změny – a jaké z nich dávají největší smysl právě vám. Lekce podněcuje […]

Více informací

Zdroj: Člověk v tísni
Web tvoří: