Vzdělávací cíle:
- Žák shrne důležitost hospodaření s vodou.
- Žák uvede příklad přínosného jednání pro udržení vodních zdrojů.
- Žák posoudí dopady svých rozhodnutí ve hře.
Pomůcky:
- Karty s čísly a konci příběhu (Příloha 1), karty hráče (Příloha 2), psací potřeby, podložky pro psaní.
Postup:
Příprava + pravidla hry (10–15 min):
- Učitel předem rozvěsí v terénu (na dohled od sebe) všech 34 karet.
- Žáci se rozdělí do dvojic, případně mohou hrát každý sám za sebe.
- Každý hráč, resp. dvojice od učitele obdrží kartu hráče, do které budou zapisovat čísla karet a jednotlivá rozhodnutí, která tam udělali.
- Všichni začínají na kartě č. 1, kde udělají první rozhodnutí. Poté pokračují podle toho, kam je jejich volba pošle.
- Jakmile dojdou na jednu z karet v rozmezí čísel 31–34, je to pro ně konec hry. Hráči, kteří jsou rychlí, můžou začít znovu a udělat jiná rozhodnutí a prožít jiný vývoj situace.
Aktivita (20–25 min):
Prolog
Vítejte v Azoře, fiktivním státě, kde budete s hráči řešit složité otázky spojené s rozvojem země,
udržitelností a vlivem různých rozhodnutí na společnost i životní prostředí. Jaké rozhodnutí uděláte, je jen na vás.
Cílem aktivity je:
- Rozvíjet schopnost rozhodování v kontextu společenských a environmentálních dopadů.
- Podpořit dialog a argumentaci mezi účastníky.
- Umožnit hráčům pochopit komplexitu reálných problémů prostřednictvím simulace.
Reflexe (15–20 min):
Na reflexi si vyhraďte dostatek času. Ptejte se:
- Jaké jste volili strategie?
- Jaký dopad měla vámi zvolená strategie pro vás a pro druhé?
- Podle čeho jste dělali rozhodnutí?
- Jaké kritérium pro vás bylo důležité?
- Jaké otázky vás v průběhu vašeho příběhu napadaly?
- Co byste udělali při opakování hry jinak?
Tip: Aktivita probíhá ve fiktivním světě, ale i tak na ni můžete navázat dalšími otázkami:
– Jaký vliv může mít podobné rozhodování ve skutečném světě?
– Probíhá něco podobného i v naší zemi?
– Jaké jsou klíčové výzvy při hledání udržitelného rozvoje?
Autor: Michal Horký pro Rezekvítek, z. s.
Lekce vznikla v projektu Pomáháme spolu mimo školu, který je financován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy.
Přílohy:
Soubory z lekce ke stažení

Vyzkoušejte také
Sucho: Neviditelný nepřítel
Sucho je jeden z typických dopadů klimatických změn v ČR. Zanalyzujte, jaké sucho u nás máme, jak se projevuje ve městě a jaké jsou […]
Klimatická Timeline
Jak může souviset vyhynutí mamutů a klimatická změna? Kdy jsme objevili skleníkový efekt? A jaké klimatické podmínky panovaly za období Velké Francouzské […]
Solarpunk
Zahrajte si kreativní hru, která podporuje společné přemýšlení o udržitelné a spravedlivé budoucnosti. Hráči spolupracují na vytváření pozitivních vizí světa a plánují kroky […]






