Vzdělávací cíle:
- Žák si uvědomuje důležitost deště a stabilního klimatu.
- Žák se dozvídá o životě rodin farmářů v Africe a o důsledcích změn klimatu na jejich hospodaření.
- Žák rozvíjí svou schopnost empatie a porozumění komplexnosti světa. Přemýšlí, co sám může udělat pro zmírnění klimatické změny.
Pomůcky:
- Flipchart nebo tabule, přístup na internet, papíry o velikosti pohlednice nebo post-ity.
Synopse filmu:
Grace vyrůstá mezi osmi sourozenci ve farmářské vesničce v Keni. Déšť tady padá jen dvakrát za rok a pro její rodinu i sousedy je nesmírně důležitý – díky němu přežívají plodiny, zvířata i lidé. Měnící se klima ale způsobuje čím dál větší sucho a mnozí farmáři odcházejí pracovat do města. Grace se bojí, že odejde i její tatínek, který do těžkých chvil vždy vnáší laskavost a humor. Semknutá rodina však neztrácí optimismus a rozhodne se se suchem bojovat po svém.
Postup:
1. Evokace (10 min)
Na úvod hodiny se žáků ptáme: Kde se nachází Keňa? (Můžeme promítnout mapu světa a ukázat si ji.) Jak si myslíte, že žijí vaši vrstevníci v Keni? V čem se jejich život liší od toho vašeho?
2. Projekce a diskuse (60 min)
Následuje projekce filmu (30 min, český dabing)
Po filmu provedeme reflexi emocí pomocí metody jednoho slova. Vyzveme žáky, aby jeden po druhém uváděli jedno slovo, které nejlépe vystihuje jejich pocit, dojem nebo náladu z filmu. Jednotlivá slova můžeme zapisovat na tabuli, ale nekomentujeme je. Teprve poté, co se všichni žáci vyjádří, je můžeme vyzvat k doplňujícím komentářům či otázkám.
TIP: Další metody reflexe emocí najdete v informačním textu Jak na reflexi emocí po filmové projekci.
Navážeme na otázky z úvodu hodiny a ptáme se žáků:
- Co vás překvapilo ohledně života Grace?
- Je něco, co jste si představovali na životě v Keni jinak?
- Co trápilo rodinu Grace?
- V čem se lišily vaše představy před filmem od toho, co jste reálně viděli?
- Je někdo, koho nic nepřekvapilo?
- Co se vám líbilo na tom, jak rodina Grace fungovala?
Škála názorů – kde jsem já?
Vyzveme žáky, aby šli před tabuli (nebo do zadní části třídy, záleží, kde je více prostoru). Vysvětlíme jim, že budeme postupně číst výroky ohledně filmu či tématu, a oni nám svou pozicí na škále budou dávat najevo svůj souhlas, nesouhlas nebo nerozhodnost – například u dveří je názor „rozhodně souhlasím“, uprostřed „nevím, nedokážu odpovědět“ a u okna „rozhodně nesouhlasím“.
Postupně čteme následující výroky:
- Tatínek Grace se zachoval jako správná hlava rodiny.
- Sázení stromů dalo rodině hodně práce.
- Sázení stromů mělo pro rodinu Grace smysl.
- Změny počasí ve filmu byly způsobeny celkovou změnou klimatu.
- Změna klimatu a globální oteplování jsou stejné pojmy. (Poznámka: Tato otázka může být pro žáky těžká, mohou si tedy jen tipnout a poté zkusit společně dojít ke správné odpovědi.)
- Za změnu klimatu mohou lidé.
- Každý může přispět k omezení dopadů klimatické změny.
- Chtěl bych sám pro změnu klimatu něco udělat.
Poté, co se žáci rozmístí, doptáme se jich, proč s daným výrokem souhlasili nebo nesouhlasili.
TIP: Můžete využít informační texty Otázky a odpovědi, které naleznete mezi výukovými materiály. U faktických otázek si dovysvětlujeme jednotlivé pojmy na základě materiálů k lekci Voda a klima.
3. Reflexe (20 min)
V rámci závěrečné reflexe společně se třídou shrneme: Jak se změna klimatu projevuje a co ji
způsobuje? Vrátíme se zpět k tématu filmu a požádáme žáky, aby zapsali na papír (nebo na barevné
post-it lístečky) vzkaz pro Grace s následujícím zadáním: Kdybych mohl/a poslat zprávu Grace, co bych jí chtěl/a říct? Dobrovolníci mohou své vzkazy přečíst nahlas nebo je můžeme vystavit na
nástěnce či na tabuli ve třídě.
Alternativou reflexe, pokud máme dostatek času, je společná „Zeď pro planetu“. Navážeme na předchozí otázku a ptáme se žáků:
- Co můžeme my jako jednotlivci dělat, abychom rozsah klimatické změny zmírnili?
Nápady v bodech zapisujeme na tabuli, případně můžeme využít doporučení z Odborného materiálu: Voda a klima. Rozdáme žákům papírky nebo post-ity a požádáme je, aby každý za sebe napsal jednu konkrétní věc, kterou v následujícím týdnu pro zmírnění klimatické změny udělá. Může jít o drobnost – dopravit se do školy pěšky, dát si vegetariánský oběd, šetřit vodou a podobně. Nebo může jít o větší čin – třeba zasazení stromu jako v případě Grace. Papírky s výzvami pak umístíme na nástěnku nebo na velký karton, vznikne tak naše „Zeď pro planetu“.
Kompletní lekce s filmem a dalšími metodickými a informačními materiály je dostupná na vzdělávacím portálu JSNS.CZ. Tato i další lekce jsou zde zdarma pro registrované učitele.
Autor: Jeden svět na školách, Člověk v tísni.
Přílohy:

Vyzkoušejte také
Děkujeme za déšť
V této lekci se spolu se svými žáky podíváte do Keni, kde žije a hospodaří na své farmě Kisilu. Pochopíte důležitost […]
Vlny veder
Lekce vede žáky k získání základních informací o extrémních projevech počasí jako důsledku klimatické změny a přibližuje opatření ke zmírnění jejích dopadů.
Sucho: Neviditelný nepřítel
Sucho je jeden z typických dopadů klimatických změn v ČR. Zanalyzujte, jaké sucho u nás máme, jak se projevuje ve městě a jaké jsou […]





