Krajina plná emoce

Lekce umožní dětem a dospívajícím zvědomit si emoce, které mají spojené s klimatickou změnou a budoucností. Pomocí výtvarných technik své emoce reflektují a sdílí náhledy, jak může svět v jejich dospělosti vypadat.

Zdroj: AI

Vzdělávací cíle:

  • Žák vyjádří svou emoci související s klimatickou změnou pomocí vybrané výtvarné techniky.
  • Žák vnímá, že budoucnost má různé možné podoby.
  • Žák rozvíjí schopnost imaginace a abstraktního myšlení.

Pomůcky:

  • ilustrace současného světa (příloha 1),
  • výtvarné potřeby dle zvolené výtvarné techniky,
  • vytištěné rozstříhané karty emocí (příloha 2)

Postup:

Úvod (10 min)

Na začátku hodiny promítněte ilustraci současného světa (příloha 1). V kontrastu vedle sebe je zobrazena krajina bez zásahu člověka a krajina kulturní, člověkem utvářená. Takhle nějak vypadá současnost.

Ve třídě rozmístěte karty emocí (příloha 2). Nechte studenty/ky prohlédnout si rozložené karty a vybrat si z nich jednu v reakci na tuto otázku:

  • Která emoce se vám pojí s budoucností ovlivněnou změnou klimatu? Třeba v horizontu 15 let?

Karet je omezený počet, pokud chcete, aby si každý vzal kartu do ruky, doporučujeme vytisknout celou přílohu několikrát (např. pro 20 lidí cca 3×). Další možností je, že si studenti/ky stoupnou ke kartě, kterou si vybrali/y.

Budoucnost zabarvená emocí (20–60 min)

Jedná se o tvořivou část lekce, můžete ji uvést například takto:

„Podívejte se znovu na ilustraci před vámi. Představte si budoucnost, kterou vidí člověk s emocí, kterou jste si vybrali. Máte? Zachyťte svou představu a emoci na papír před sebou. Předlohu můžete využít jako námět, ale můžete svou představu světa ztvárnit i úplně jinak.“

Dle časových možností a věku studentů/tek zvolte vhodnou výtvarnou techniku. Může jít o kresbu tuší, linoryt, malování pastelkami, koláž atd.

Řekněte studentům/kám předem, kolik času mají na tvorbu, a průběžně je informujte o jeho plynutí.

Sdílení – galerie (15–20 min)

Když mají všichni dotvořeno, nechte je ve trojicích či čtveřicích sdílet, které emoce a jak ovlivnily jejich díla.

Následně vytvořte ve třídě galerii všech výtvarných děl (např. rozložením na lavice či pověšením na stěny). Studenti/ky si prochází galerii a hledají 2 chtěné a 1 nechtěný prvek budoucnosti. Chtěný prvek budoucnosti může být např. hromada solárních panelů, nechtěný může být třeba vyschlá řeka apod.

Na závěr hodiny můžete sdílet s celou třídou, které (chtěné i nechtěné) prvky budoucnosti je zaujaly a proč. Jednotlivci sdílí konkrétní prvky, ostatní se můžou hlásit, pokud to mají stejně či podobně. Může se také stát, že jeden prvek bude pro někoho chtěný a pro jiného nechtěný, takovou situaci je vhodné alespoň krátce prodiskutovat.

Lekce může být emočně náročná, a proto je doporučeno ji zakončit zvědoměním, že to, jak svět bude vypadat, záleží i na nás.Možných budoucností je spousta, jak je vidět i ve vytvořené galerii. Nevíme, jaká budoucnost nastane, ale můžeme něco dělat a tím budoucnost vytvářet. Naše volba je i to, jaký přístup zvolíme.

Lekce vznikla během akce Klimatický hackathon díky organizaci Člověk v tísni, o. p. s.

Přílohy:

Krajina_plna_emoce_lekce.pdf
Krajina_plna_emoce_Priloha1.pdf
Krajina_plna_emoce_Priloha2.pdf

Soubory z lekce ke stažení

Vyzkoušejte také

Změna klimatu a emoce v nás

Poznejte pomocí edukativního videa, co je environmentální žal a jak s ním lze pracovat, a prozkoumejte vlastní strategie, které vám mohou pomoci zpracovávat […]

Více informací

Obraz interakce

Prozkoumejte s žáky vlastní pocity a myšlenky pomocí dvou postav na obrázcích. Žáci dostávají jednoduché podněty, které stručně vysvětlují, o čem se tito […]

Více informací

Zdroj: Toivoa & Toimintaa

Jak na silné emoce

Dá se pomocí sebepoznání a seberegulace zlepšit klima? Umíme zvládat náročné emoce a víme, jak jim předcházet? Pro ochranu klimatu jsou třeba […]

Více informací

Zdroj: Freepik
Náš facebook Naše skupina schedule-calendarKalendář akcí
Web tvoří: