Moudrá města

Poznejte, jak se města po Evropě přizpůsobují změně klimatu – od zelených střech po elektrobusy. Studenti vybírají z reálných příkladů ta opatření, která podle nich nejlépe chrání klima i kvalitu života.

Foto: Jakub Opršal, Centrála LIKO-S

Vzdělávací cíle:

  • Student se seznámí s příklady komunitních opatření, která pomáhají snižovat negativní dopad klimatické změny, diskutuje o jejich účinnosti a argumentuje, která považuje za nejúspěšnější.

Pomůcky:

Postup:

Příprava

  • Karty doporučujeme tisknout jednostranně, 2 strany na A4.
  • Na celou aktivitu Moudrá města si ve výuce vyhraďte přibližně 15–20 minut.

Moudrá města

Učitel představí studentům, že dnes se budou věnovat praktickým příkladům řešení změny klimatu na komunitní úrovni. Budou diskutovat příklady dobré praxe a volit ty nejúčinnější.

Studenty rozdělíme do skupin (dvojice-čtveřice), do každé skupiny rozdáme sadu karet Moudrá města tak, aby každá skupina obdržela vždy 3 příklady (karty) od 1 sady.

Máme k dispozici čtyři sady:

  • Energie
  • Doprava
  • Jídlo
  • Adaptace

Učitel může využít všechny sady, nebo naopak vybrat jen některá témata. Důležité  je rozdat jedné skupině vždy tři fotografie ze stejné sady (tedy např. tři opatření vztahující se k jídlu).

Zdůrazníme, že se jedná o skutečná města a skutečná opatření, která v těchto městech fungují.

Studenti mají za úkol se ve skupině seznámit se všemi třemi příklady a následně vybrat jeden, který je z jejich pohledu nejúčinnější s ohledem na řešení změny klimatu.

Ponecháme prostor pro přečtení i diskuzi ve skupinách (přibližně 5-10 minut).

Vyzveme zástupce skupin, aby ostatním prezentovali, jaké mají téma (energie, doprava, jídlo, adaptace), jaká opatření vybrali jako nejúčinnější a proč.

Reflexe

V závěru učitel nechá krátký čas na reflexi, může se ptát:

  • Která opatření z těch, které tu dnes zazněly, byste rozhodně podpořili ve vaší obci?
  • Na kterou oblast (energie, doprava, jídlo, adaptace) by se měla primárně zaměřit vaše obec a proč?
  • Proč je důležité věnovat pozornost příkladům na úrovni komunit? Jak se liší jejich dopad od opatření na osobní úrovni?

Příklady na úrovni jednotlivců přibližuje lekce Osobní opatření.

Autor: Mgr. Hana Mikulicová pro Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání.
Pro potřeby webu Učím o klimatu upravil Mgr. Jakub Opršal (SEVER Horní Maršov)

Přílohy:

Lekce_Moudra_mesta.pdf
Karty_Moudra_mesta.pdf

Soubory z lekce ke stažení

Vyzkoušejte také

Osobní opatření

Dovedete si představit, že byste omezili spotřebu masa? Nebo sušili prádlo bez sušičky? A co myslíte, jaký dopad to má na […]

Více informací

Zdroj: Fotografie z projektu TAČR PP2 PROKLIMA.

EVA-Lanxmeer: příklady řešení na místní úrovni

Jakými způsoby se může městská čtvrť nebo obec připravit na změnu klimatu? Seznamte se s příklady opatření z nizozemské městské čtvrti Lanxmeer […]

Více informací

Foto: Peter van Bolhuis

Chytrá města

Na příkladu čtyř měst a obcí si ukážeme, jak fungují udržitelné strategie v praxi. Podíváme se na snižování emisí ve škole, fotovoltaiku, […]

Více informací

Foto: Karolína Poláčková
Náš facebook Naše skupina schedule-calendarKalendář akcí
Web tvoří: