Jak se žije v Podnebíně

Simulační hra na objednání. Představuje, jaké jsou očekávané dopady změny klimatu v ČR, a jaká adaptační opatření je možné realizovat na místní úrovni. Hráči se ve hře stávají zástupci obce, kde se každý rok rozhodují, zda a do jakých adaptačních opatření jejich obec bude investovat.

Simulační hra o dopadech klimatické změny a o adaptačních opatřeních na místní úrovni.

Nabízíme vám jedinečnou hru, ve které se stanete zástupci obce, kteří ji připravují na měnící se podnebí – povodně, sucha, tropické teploty aj. V obci je nutné zajistit příjemný a bezpečný život i finanční stabilitu. Hráči se každý rok rozhodují, zda a do jakých adaptačních opatření jejich obec bude investovat. Poté sledují, jestli jim opatření pomohlo vyrovnat se s dopady klimatické situace, které však nelze předvídat. Cílem hry je představit, jak obce mohou reagovat a adaptovat se na negativní dopady klimatické změny.

Po sehrávce hry nabízíme možnost jednoduché analýzy a mapování opatření v konkrétní obci.

Jak sehrávka hry vypadá, se můžete podívat v prezentaci zde.

Praktické informace k programu:

 • Délka: 2 – 3 hodiny, dle dohody lze upravit
 • Věk účastníků: pro žáky 2. stupně ZŠ, vhodná i pro SŠ a dospělé
 • Počet účastníků: min. 6, max. 30
 • Vzdělávací cíle:
  • Žáci aplikují vybraná klimatická opatření, která se přijímají na úrovni obcí v České republice, a vysvětlí význam jejich zavádění.
  • Žáci uvedou, jaké důsledky zesíleného skleníkového efektu lze očekávat v ČR.
  • Žáci vnímají, že klimatická změna je problémem globálním a celospolečenským.

Objednávejte ZDE: https://sever.ekologickavychova.cz/jak-se-zije-v-podnebine/

Pro školy:

Zajištění kompletního výukového programu vedeného lektorem SEVERu*

 • Program zahrnuje: úvod do klimatické změny, simulační hru, reflexi, pracovní list pro mapování klimatických dopadů a adaptačních opatření v konkrétním místě.
 • Cena za program online nebo v místě lektora: do 20 žáků 2500 Kč/skupina, 125 Kč/každý další žák. Cena v místě vaší školy: stejná + náklady na cestu lektora (20 Kč/km)

Zaškolení a zakoupení hry pro použití v rámci jedné školy*

 • K získání hry pro neomezené využití v rámci školy je třeba zaškolení. Pedagog absolvuje seminář vedený SEVERem či partnerem s licencí, potom hru může pravidelně realizovat sám ve své škole.
 • Cena semináře (online či prezenčně) je 3600,- pro skupinu nebo 450,- Kč pro jednotlivce na vypsané semináře + případné cestovní náklady lektora.
 • Cena herního setu v rámci/po absolvování semináře – 1900 Kč/ks, online verze 1300 Kč (určeno pouze k sehrávkám zdarma v rámci jedné školy)

*Lze hradit z některých šablon.

Pro další organizace a vzdělavatele:

Zajištění kompletního výukového programu vedeného lektorem SEVERu

 • Program zahrnuje: úvod do klimatické změny v kontextu vzdělávání, simulační hru, reflexi a poskytnutí pracovního listu pro mapování klimatických dopadů a adaptačních opatření v konkrétním místě.
 • Cena za program online nebo v místě lektora: do 20 hráčů 2500 Kč/skupina, 125 Kč/každý další hráč. Cena v místě vaší organizace: stejná + náklady na cestu lektora (20 Kč/km).

Zaškolení a získání licence hru realizovat neomezeně

 • Pro získání licence na neomezený počet sehrávek pro různé skupiny v rámci vašich výukových programů a seminářů je nutné zaškolení vašich lektorů a uzavření licenční smlouvy.
 • Cena za licenci (s právem poskytovat semináře a herní sety): 20 000 Kč. Zahrnuje zaškolení až 15 osob, neomezené realizace hry , 2x herní set (fyzický) a online verzi hry.

Autoři: Kateřina Borovinová, Jiří Chovaneček
Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov, o.p.s.

V případě zájmu pište na e-mail: katerina.borovinova@ekologickavychova.cz

Přílohy:

pdf
Ukazka-hry-Podnebin.pdf
pdf
Letak-Podnebin.pdf

Vyzkoušejte také

Klimatická konference

Z žáků se v této hře stanou zástupci různých zemí. Ti mají jeden jediný cíl – najít řešení klimatické změny. Každý […]

Více informací

I drobnost se počítá

Každý z nás ovlivňuje klima, a proto ho i každý z nás může pomoci chránit. Která opatření se dělají snadno? A jak jsou vlastně efektivní? […]

Více informací

Domluva s úřady

Víte, jak funguje katastr nemovitostí a co je potřeba napsat do žádosti na místní úřad? To všechno si vyzkoušíte na příkladu […]

Více informací

Napište nám zpětnou vazbu a přispějte ke zlepšení našich výukových materiálů

Dejte nám vědět, jak se vám podle našich podkladů učilo a jak na téma žáci reagovali. Stejně tak se rádi dozvíme, pokud jste odhalili nějakou nesrovnalost, chybu nebo máte nápad, jak lekci obměnit. Pomůžete nám materiály nejen zlepšovat, ale také zpracovávat nové. Děkujeme!

Web tvoří: