Vzdělávací cíle:
- žáci pochopí důležitost deště a jeho potřebnost pro zemědělství a obyvatele závislé na stálém klimatickém systému
- žáci nahlédnou na mezinárodní dění v problematice změny klimatu
- žáci si uvědomí, že změnu mohou přinést i malé občansky angažované akce ve vlastním okolí
Pomůcky:
- dataprojektor, počítač, reproduktory
- papír, psací potřeby
- tabule/flipchart
- pracovní list
Synopse filmu:
„Kdybych byl pánem světa a měl moc, vybral bych pár lídrů a nechal je u nás hladovět,“ říká pohnutě keňský farmář Kisilu. Neskrývá zklamání z atmosféry pařížské Klimatické konference, kde se snažil mezinárodním účastníkům vysvětlit, jak ničivě dopadají změny životního prostředí na jeho komunitu. Svůj zápal a energii se tak vrací šířit do své rodné vesnice v Keni, kde s místními pracují na konkrétních opatřeních proti nevyzpytatelným obdobím sucha a záplav. Emotivní dokumentární film vypráví silný příběh z míst, kde globální změny klimatu dávno nejsou pouhým bodem na programu škrobených summitů.
Film je dostupný pouze po předchozí bezplatné registraci na portálu JSNS.cz.
Postup:
1. Evokace (10 min)
Na úvod hodiny se žáků ptáme: Co si vybavíte, když se řekne slovo déšť? Všechny návrhy zapisujeme na tabuli.
2. Projekce a diskuse (60 min)
Následuje projekce filmu (42 min, anglicky s titulky)
Po filmu provedeme reflexi metodou„jednoho slova“. Vyzveme žáky, aby postupně uváděli jedno slovo, které nejlépe ilustruje jejich pocit, dojem nebo náladu z filmu. Jednotlivá slova zapisujeme na tabuli, nekomentujeme je.
TIP: Další metody reflexe emocí najdete v informačním textu Jak na reflexi emocí po filmové projekci.
Vrátíme se k úvodnímu brainstormingu na téma deště. Vyzveme žáky, zda by nyní po zhlédnutí filmu něco doplnili. Nové postřehy píšeme na tabuli jinou barvou. Následně rozdáme Pracovní list vždy dvojici žáků a vyzveme je, ať vyplní jednotlivé body: 5. zlomové momenty ve filmu, momenty, které je nejvíce překvapily, otázky, které je k filmu napadají.
Pracovní list mohou vyplnit i v online formě.
3. Reflexe (20 min)
Reflexe probíhá ve sdílení jednotlivých odpovědí. Pokud žáci v odpovědích přímo sami nezmíní, navedeme je a ptáme se: Proč je pro Kisilua déšť tak důležitý? Jaké ohrožení zároveň představuje? Proč má Kisilu obavy o klima nejen v Keni? Proč odjíždí z Paříže zklamaný? Jakým způsobem Kisilu ovlivňuje své okolí?
Přejdeme postupně do českého prostředí. Ptáme se: Jsou patrné podobné změny také v České republice? Znáte podobně inspirující osobnost jako Kisilu u nás/v Evropě? Jaké znáte dopady změn klimatu v České republice?
TIP: Můžete využít informační texty Otázky a odpovědi, které naleznete mezi výukovými materiály.
Kompletní lekce s filmem a dalšími metodickými a informačními materiály je dostupná na vzdělávacím portálu JSNS.CZ. Tato i další lekce jsou zde zdarma pro registrované učitele.
Autor: Jeden svět na školách, Člověk v tísni.
Přílohy:
Soubory z lekce ke stažení
Vyzkoušejte také
Stromy – pomocníci planety
V této lekci se spolu se svými žáky podíváte do Keni. Žáci si uvědomí konkrétní dopady změny klimatu, pochopí důležitost […]
Jordánsko a voda nad zlato
Lekce ze Summitu Světových škol pracuje s videem mladé Američanky, která představuje, jak klimatická změna, nestabilní politická situace nebo zanedbaná infrastruktura […]
Změna klimatu pohledem z Pacifiku
Lekce ze Summitu Světových škol pracuje s videem zakladatelky projektu Palau Ocean Collective, Boly Majekobaje, která představuje, jak velké a naléhavé je […]