Les všemi smysly

Audiovizuální výuková lekce, která je složena z několika dílčích aktivit, které nám přiblíží les tak, jak ho ještě neznáme. Využijeme všechny svoje smysly, zároveň si pohrajeme i se svou představivostí a zkusíme zklidnit svou mysl.

Pro sledování YouTube videí je třeba povolit marketingové cookies

Vzdělávací cíle:

  • Žáci si vyzkouší své smysly v přírodě.
  • Žáci se naučí jednoduchá cvičení sloužící k psychohygieně – ke ztišení, dobití baterek, usebrání, soustředění.
  • Žáci zažijí sami sebe, své spolužáky i les trochu jinak.

Pomůcky:

  • papír a psací potřeby
  • pracovní list
  • Poznámka: V případě cesty do lesa navíc lékárnička, repelent, papírové kapesníky, nabitý telefon,znalost terénu a podle počasí dobré oblečení (deštníky, pláštěnky) a pití (svačina).

Synopse filmu:

V poetickém animovaném snímku sledujeme příběh fiktivní postavy Élzearda Bouffiera, osamělého pastevce z pustiny ve francouzských Alpách. Jednoho dne, datovaného do roku 1910, ho potká mladý poutník. Fascinovaně pozoruje muže, který každý den vysadí sto žaludů do neúrodné planiny, aby tak vrátil život do míst, jež zdánlivě navždy zahynula. Poutník nemůže na obětavého Élzearda zapomenout, proto se po deseti letech vrací a zjišťuje, že v místech, která bývala mrtvou krajinou, raší mladý les. Pastevec neúnavně a nezištně pokračuje ve své práci, která dává jeho životu smysl. Po mnoha letech se oblast díky jeho zásahu obrodí a osídlí ji zvířata i lidé. Příběh ukazuje, jak mocný může být zásah jediného člověka, který vytrvá ve své obětavé práci.

Postup:

1. Evokace (5 min)

Na úvod hodiny se žáků ptáme a diskutujeme nad otázkami:

  • Jaký je tvůj oblíbený, zajímavý strom, na který si vzpomeneš?
  • Co mají společného stromy a lidé?

2. Projekce a imaginace (40 min)

Následuje projekce filmu (30 min, česky).

Pozn: pro projekci můžeme vybrat jeden z filmů: Muž, který sázel stromy, Do divočiny, nebo Holoseč, které jsou k dispozici pro registrované uživatele portálu JSNS.cz.

Po filmu provedeme reflexi emocí pomocí metody jednoho slova. Vyzveme žáky, aby postupně uváděli jedno slovo, které nejlépe ilustruje jejich pocit, dojem nebo náladu z filmu. Jednotlivá slova zapisujeme na tabuli, nekomentujeme je. Teprve poté, co se žáci vyjádří, je můžeme vyzvat k doplňujícím komentářům či otázkám.

Následuje vedená imaginace Strom vděčnosti. Ujistíme se, že si žáci našli ve třídě své místo, kde je jim příjemně, cítí se v bezpečí a mohou zavřít oči. Provádíme žáky pomocí následujících vět, které říkáme klidným, pomalým hlasem, a mezi jednotlivými promluvami necháváme dostatek času na to, ať mají představy prostor zformovat se:

  • Představte si nějaký strom, který vás zaujme.
  • Odpočiňte si u něj a potom se postavte na místo, ze kterého uvidíte strom celý.
  • Uvažujte o věcech, za které můžete být vděční (např. teď, v tento den, tento týden, rok, období života).
  • Věnujte pozornost věcem malým i těm velkým.
  • Představte si, že na strom umisťujete všechny vděčnosti – co větev, to jedna myšlenka.
  • Vraťte se ke stromu, pokud to jde.
  • V případě potřeby můžete ve své fantazii navštívit i kořeny stromu.

Na závěr s žáky probereme, jestli se chtějí podělit o jednu vděčnost ve svém životě.

Poznámka: Otázku vděčnosti můžeme směřovat např. pouze na třídu (školu), na tento den apod. Můžeme dát žákům prostor podělit se o více myšlenek nebo také nemusí říkat nic.

Další vyučovací hodina (45 min)

3. Procházka v lese (30 min)

Připravíme žáky na společnou procházku do lesa/parku se stromy krátkou evokací, ptáme se jich:

  • Vzpomenete si, kdy jste byli naposledy v lese? Kde a s kým?

Můžeme žáky seznámit s pravidly třikrát D: Dobrovolnost, vše je Dobře (není žádný způsob špatně provedeného cvičení) a Důvěra (vše zůstává ve skupině, v lese).

Vyrážíme společně ven a najdeme vhodný prostor pro aktivitu. Můžeme pracovat ve skupinách nebo jako celá třída. Pokud pracujeme jako celá třída, průvodcem je vyučující. Pokud žáci pracují ve skupinách, je dobré, aby v každé skupině byl někdo, kdo bude mít aktivity z pracovního listu na starosti. Je také dobré dát žákům vědět, kolik mají na plnění cvičení času, a necháme je samostatně pracovat dle pokynů.

4. Reflexe (15 min)

Reflexe probíhá při závěrečném společném setkání, kde reflektujeme průběh celé aktivity. Ptáme se žáků:

  • Co vás překvapilo?
  • Jak se vám dařilo se soustředit, co vás zaujalo?
  • Dokážete říct, který smysl vám pomáhá se soustředit nejvíce?
  • Co vám pomáhá se soustředit ve škole, doma… a co vám v tom brání?

Je vhodné zmínit, že použití kteréhokoliv z našich smyslů nám pomáhá si na chvíli odpočinout od neustálého přemýšlení a dočerpat energii. Můžeme žáky motivovat, že si cvičení mohou zkoušet kdekoliv sami nebo i v rodině.

Kompletní lekce s filmem a dalšími metodickými a informačními materiály je dostupná na vzdělávacím portálu JSNS.CZ. Tato i další lekce jsou zde zdarma pro registrované učitele. 

Přílohy:

Lekce_les_vsemi_smysly.pdf
Pracovni_list_les_vsemi_smysl-1.pdf

Soubory z lekce ke stažení

Vyzkoušejte také

Když se řekne les

Co se vám vybaví, když se řekne les? Kdo v něm žije a co do něj nepatří? Poznejte, jak příroda spolupracuje, aby […]

Více informací

Zdroj: Freepik.com

Plénum živých bytostí

Studující v lekci zažívají, jaké by to mohlo být, kdyby zvířata, stromy a další mimolidské entity měly hlas a mohly říkat, co potřebují. […]

Více informací

Zdroj: DALL·E (generováno AI)

Stromy – pomocníci planety

V této lekci se spolu se svými žáky podíváte do Keni. Žáci si uvědomí konkrétní dopady změny klimatu, pochopí důležitost […]

Více informací

Zdroj: JSNŠ
Náš facebook Naše skupina schedule-calendarKalendář akcí
Web tvoří: