Odkud se bere mé oblíbené jídlo

Audiovizuální výuková lekce o mladé dívce a jejím splněném snu. Žáci se zamýšlejí nad původem surovin svého oblíbeného jídla. Prostřednictvím filmu a skupinové práce zkoumají pěstování rýže a běžných surovin, které se využívají v potravinářství. Své poznatky sdílí formou dramatizace, komiksu či reportáže.

Pro sledování YouTube videí je třeba povolit marketingové cookies

Vzdělávací cíle:

  • Žáci dokáží určit původ surovin běžně používaných v potravinářství.
  • Žáci zjistí, jak se pěstují běžné zemědělské plodiny.
  • Žáci samostatně připraví a prezentují informace o pěstování plodin formou dramatizace, komiksu, nebo reportáže.

Pomůcky:

Synopse filmu:

Desetiletá Hikari pochází z Japonska a nadevše miluje rýži. Sní o tom, že ji bude sama pěstovat a vařit z ní jídla pro rodinu. Naráží však na počáteční neúspěchy a brzy zjistí, že vypěstovat si vlastní jídlo vyžaduje větší úsilí. Navštíví proto zkušeného farmáře pana Yamanaku, který jí dá kvalitní sazenice a cenné rady. Hikari čelí mnoha výzvám, včetně ochrany rostlin před ptáky a nepřízní počasí, ale její odhodlání ji vede k tomu, že nakonec sklidí svou vlastní rýži. Její příběh inspiruje děti k tomu, aby si vážily místních potravin a tvrdé práce farmářů.

Postup:

1. Úvod (10 min)

Na začátku aktivity rozdáme každému žákovi pracovní list č. 1 a vyzveme k jeho vyplnění. Žáci v něm vybírají své oblíbené jídlo a zamýšlejí se nad jeho původem (surovinami). Na vyplnění necháme žákům 5 minut. Poté vyzveme zájemce, aby přečetli své odpovědi.

2. Projekce a prezentace (40 min)

Následuje projekce filmu (14 min, český dabing).

Po filmu provedeme reflexi emocí pomocí metody jednoho slova. Vyzveme žáky, aby jeden po druhém uváděli jedno slovo, které nejlépe vystihuje jejich pocit, dojem nebo náladu z filmu. Jednotlivá slova můžeme zapisovat na tabuli, ale nekomentujeme je. Teprve poté, co se všichni žáci vyjádří, je můžeme vyzvat k doplňujícím komentářům či otázkám.

Rozdělíme žáky do šesti – pro rozřazení můžeme využít výběr oblíbeného jídla z předchozí aktivity nebo nechat losovat z přiložených karet s plodinami.

Každá skupina zpracuje informace o své plodině, využije k tomu pracovní list č. 2. Výstup pak připraví v jedné ze tří forem:

  • Divadelní scénka – žáci zahrají krátké představení, kde se vžijí do rolí rostlin, farmářů nebo zpracovatelů (např. „mluvící“ pšenice popisuje, jak se z ní stává chleba).
  • Komiks nebo plakát – výtvarné zpracování příběhu plodiny od pole až na talíř.
  • Zpravodajská reportáž – žáci natočí „zprávy z farmy“ o pěstování a zpracování plodiny.

Na přípravu necháme skupinám dostatek času. Dopředu je ale upozorníme, kolik času budou mít na prezentaci (doporučujeme např. 5 min pro jednu skupinu).

3. Prezentace a reflexe (40 min)

Následují prezentace skupin. Reflexe probíhá formou diskuze. Ptáme se žáků, co je překvapilo, co se dozvěděli nového, zda se v úvodní aktivitě případně mýlili (např. že cukr se netěží jako sůl). Následuje prezentace skupin.

Proč je lekce ideálním vstupem do klimatického vzdělávání:

  • Pomáhá žákům pochopit původ potravin a jejich vazbu na vodu, půdu a klima.
  • Ukazuje závislost zemědělství na proměnlivém klimatu a počasí.
  • Odhaluje potenciální zranitelnost při příchodu extrémních jevů.
  • Spojuje každodenní spotřebuglobálními dopady.
  • Rozvíjí empatiiodpovědnost vůči lidem a krajinám s odlišným příběhem, než je ten náš.

Kompletní lekce s filmem a dalšími metodickými a informačními materiály je dostupná na vzdělávacím portálu JSNS.CZ. Tato i další lekce jsou zde zdarma pro registrované učitele. 

Přílohy:

Lekce_Odkud_se_bere_me_oblibene_jidlo.pdf
Pracovni_list_1_Odkud_se_bere_me_oblibene_jidlo.pdf
Pracovni_list_2_Odkud_se_bere_me_oblibene_jidlo.pdf
Karty_s_plodinami_Odkud_se_bere_me_oblibene_jidlo.pdf

Soubory z lekce ke stažení

Vyzkoušejte také

Uhlíková stopa potravin

Víte, jaké potraviny mají největší dopad na klimatickou změnu? Objevujte společně s žáky, jak může naše jídlo ovlivnit svět kolem nás. […]

Více informací

Foto: LIPKA

Změna klimatu a já

Jakou po sobě nechávám uhlíkovou stopu? Je větší nebo menší než průměr ČR, EU a světa? A jak ji snížím? Právě na […]

Více informací

Foto: Nick Walker z Pixabay

Jídlem za lepší klima

Během lekce se žáci prostřednictvím plakátu s infografikou seznámí s tím, jaký vliv mají potraviny z našeho jídelníčku na klima. Dále pak vyjmenují […]

Více informací

Foto: Vzdělávací centrum TEREZA
Náš facebook Naše skupina schedule-calendarKalendář akcí
Web tvoří: